Atmosfera pieca podczas wypału ceramiki

Atmosfera w piecu podczas wypału

Artykuł powstał w celu wyjaśnienia pewnych zagadnień związanych z procesem wypału ceramiki. Po co? By pokazać jeszcze jeden czynnik zmienności w procesie ceramicznym. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ aby osiągnąć powtarzalne efekty procesu wytworzenia produktu ceramicznego trzeba powtórzyć dokładnie warunki wcześniejszego, udanego cyklu w całości. Co to znaczy? To oznacza dokładnie, że aby proces szkliwienia i wypału przebiegał podobnie potrzebne są, ogólnie mówiąc, trzy czynniki:

– podobna receptura szkliwa ( to zupełnie odrębny temat )

– zbliżone warunki panujące podczas wypału ( atmosfera pieca )

– powtórzony dokładnie cykl wypału ( czas i dynamika, o tym w następnym odcinku 🙂 )

 

Jeśli mowa o recepturze szkliwa sprawa jest prosta, choć nie trywialna. Została omówiona w innym miejscu i temat szkliw będzie kontynuowany. W tym miejscu zajmował się będę pozostałymi czynnikami. Wynika to z faktu, że wzajemnie są ze sobą powiązane. Powiązanie wynika jednak z tego, że są elementami tego samego procesu. Są jednak od siebie niezależne.

Atmosfera pieca ( podczas wypału )

 

Większość z nas słyszała o tak zwanych wypałach „redukcyjnych”. Szkliwa przybierają inny kolor. Przykłady to:

Technika Raku,

Pit Firing ( można by nazwać go po polsku wypałem „w ognisku”, „w popiele”,

Saggar ( w skrócie: wypał redukcyjny w trocinach w specjalnym naczyniu, lub podobny)

ale też i inne, oraz ich niezliczone modyfikacje.

Techniki „tlenowe”, czasem zwane oksydacyjnymi to w pewnych warunkach „zwykłe” wypały w piecach elektrycznych i w większość wypałów gazowych.

Wypały „neutralne” – W zasadzie to co znamy z codziennej praktyki.

Wypał redukcyjny

Często robiony „na oko”. Wypał redukcyjny to wszak taki, podczas którego „zabieramy” tlen z pieca. Zabieramy w sensie dodatku, który powoduje wypalanie się tlenu z powietrza z wytworzeniem CO2 – dwutlenku węgla ( prawidłowa nazwa: tlenku węgla IV lub ditlenku węgla 🙂 ). Przy okazji moja uwagą. Jeśli się nie obrazicie będę używał „przenośni” lub nazw tradycyjnych, pod którymi związki są większości znane ponieważ spotkałem się już z zarzutami „ niedokładności ” lub „ nieprawidłowego” użycia pojęć 🙂 . Ale wymieniane substancje i ich stany skupienia naprawdę są tutaj drugorzędne 🙂 . Wracając do sprawy. Ten tlen zabierany jest, przez substancje zawierające węgiel: wióry, trociny, papier. Te substancje podczas spalania wiążą tlen „zamieniając” go w dwutlenek węgla. Stąd redukcja.

 

 

W dalszej części: wypał tlenowy ( oksydacyjny ), wypał w atmosferze obojętnej, parametry wypałów, pomiary…

zobacz nas na:

Więcej postów..

Gdzie to hasło?

Zaloguj się  proszę !