Spis treści

Płynność finansowa czyli Lucyna kontra gotówka

Płynność finansowa

Wiecie co to? W życiu to na pewno tak… ale w firmie? Według definicji: „Płynność finansowa firmy to jego zdolność do terminowego regulowania bieżących, krótkoterminowych (płatnych do 12 miesięcy) zobowiązań, m.in. wobec kontrahentów, pracowników czy organów podatkowych” To zdolność do dokonywania zakupów, płacenia podatków i płacenia sobie wynagrodzenia.

Przepływy pieniężne – cash flow

O tym też pewnie wiecie. W trakcie procesu wytwarzania wyrobu nasze pieniądze zmieniają postać. Lucyna poszła do sklepu za 2000 PLN kupiła glinę i szkliwa. Cały czas mam kasę pomyślała Lucyna. Nie jest żle. Zarobię i będzie więcej. W międzyczasie przyszedł rachunek za prąd. A teraz to już będzie kłopot! Aby zapłacić rachunek potrzebna jest „kasa”. Ale aby tę kasę mieć trzeba jeszcze zrobić produkty, wypalić poszkliwić, znowu wypalić, sprzedać. A „elektrownia” sobie czeka, czeka, nalicza odsetki ( koszty firmy) i znowuu czeka …. i tak do odłączenia licznika energii elektrycznej.

Czy wiecie, że...

Więcej firm na świecie w tym w Polsce bankrutuje z powodu niewypłacalności niż z innych powodów? No nie to nie jest tak, że firma koniecznie musi być biedna. Ona może mieć pełne magazyny towaru i materiałów na produkcji… Ale nie ma pieniędzy, którymi mogłaby regulować bieżące zobowiązania finansowe. I przychodzi jej upadłość… Przychodzi taki Amerykanin, Niemiec albo inny O. Bajtek i wykupuje ją za bezcen regulując jej zobowiązania.

Płynność aktywów

Fajnie ale co to są te aktywa? To się tylko tak nazywa w finansach ale po ludzku to są pieniądze w różnej formie. To taka definicja na nasze potrzeby. Lucyna kombinuje tak. Mam piec i koło. To są moje pieniądze ( aktywa). Mogą mi służyć wiele lat. Ale, żeby je zamienić na gotówkę potrzebuję czasu. Muszę dać ogłoszenie i czekać aż ktoś to kupi. Mam glinę w magazynku. To też moje pieniądze. Ale muszę z niej coś zrobić, żeby to sprzedać. I to potrwa. Oczywiście mogę sprzedać glinę ale wtedy nie zarobię To są zapasy. Też aktywa. Lucyna wie też, że ma ze sto gotowych kubków i dwieście talerzy. To są produkty. Też aktywa. Też pieniądze ale dopiero po sprzedaży. 

W końcu Lucyna wie, że w portfelu zostało jej pięćset złoty. To też są aktywa. I to są dopiero aktywa najbardziej płynne. Ale, kurcze mało ich, żeby zapłacić rachunek za prąd. I to jest właśnie problem…

Podział aktywów a wypłacalność.

Tu dochodzimy do starej żydowskiej zasady ( a używam tego sformułowania z szacunkiem), że najlepiej mieć jedną trzecią majątku w nieruchomościach, jedną trzecią w złocie i jedną trzecią w gotówce. O co chodzi? Jak zauważyliście te aktywa ( zainwestowane, „zamrożone” pieniądze) mają różna płynność. Szybkość zamiany na „żywą” gotówkę. Najtrudniej ( najwolniej ) sprzedaje się piec. Szybciej można sprzedać wyroby. Najszybciej można sprzedać glinę. Gotówkę… no to po prostu trzeba mieć.

płynność finansowa

Aktywa trwałe a aktywa obrotowe

Aktywa trwałe

to są takie aktywa, które zapewniają nam zdolność generowania zysku w dłuższym okresie. Powyżej dwunastu miesięcy.To będzie w przypadku Lucyny piec, koło itp… I najtrudniej to sprzedać bez straty.

Aktywa obrotowe

to wszystko co wykorzystujemy szybko ( poniżej 12 miesięcy ). To glina, szkliwa, produkty, wyroby, pieniądze na rachunku bankowym i gotówka.

Płynność aktywów raz jeszcze...

Więc co to? To zdolność do szybkiej, łatwej i bez nadmiernej straty zamiany aktywów na środki pieniężne.
Płynność zależy od charakteru i rodzaju zapotrzebowania na dane aktywa oraz rodzaju aktywów. Od rodzaju aktywów, czyli? Na przykład od stopnia specjalizacji! Wyobrażmy sobie np. koło garncarskie i drukarkę 3D do produkcji wzorów ceramicznych. Które z nich będzie miało większą liczbę zainteresowanych i szybciej się sprzeda? Pełną płynność posiada jedynie gotówka.

Jak to się ma do praktyki codziennej w firmie?

Podsumowanie

Nie chcę Was tu więcej męczyć takimi wywodami ale…
W działalności firmy są trzy rodzaje ważnych raportów. Istotnych raportów nazywanych sprawozdaniami. W zasadzie mikro i małe firmy nie muszą ich wykonywać. Duże – jest taki wymóg prawny. O co chodzi.

Raport pierwszy – rachunek zysków i strat.

Wyobraźmy sobie dwa scenariusze. Lucyna za powiedzmy 1000 zł zrobiła 100 kubków. Wyobraźmy sobie, że sprzedała je w dwa tygodnie. Zrobiła jeszcze 100 i znów sprzedała w dwa tygodnie. Scenariusz drugi. Lucyna zainwestowała 2000 zł i zrobiła 200 kubków. Sprzedała je w miesiąc. Ktoś powie, co za różnica? A właśnie jest! W ekonomii, w tym w przepływie gotówki jest!!! Otóż w pierwszym wypadku miała w ciągu miesiąca dwa razy pełen tysiąc złotych w gotówce. Gdyby coś wydarzyło się po dwóch tygodniach Lucyna mogła by zapłacić gotówką i miała by większą płynność finansową. 

Ponadto, co ważne w pierwszym scenariuszu Lucynie potrzeba tylko 1000 zł aby wygenerować taki sam zysk iak w scenariuszu drugim. Bez angażowania kolejnego tysiąca!!! Wiem, że generalizuję i upraszczam. Ale przez chwilę pomyślny czy to ma sens.

O tym pisałem już w poprzednich artykułach. Chodzi o stan działalności firmy. Czy firma przynosi zysk czy stratę

Raport drugi – bilans

To jest raport o majątku firmy stan jej posiadania, zobowiązań ( czyli tego co musi komuś zapłacić), stan jej należności ( czyli tego co ma nadzieję otrzymać od swoich klientów w ramach zapłaty ) i takie tam inne….

Raport trzeci – sprawozdanie z przepływów pieniężnych

To w zasadzie raport o tym jak firma radzi sobie z gotówką i jak wygląda jej bieżąca wypłacalność

Dlaczego ja Was tym karmię z takim uporem?

Nie wiem, czy wiecie czy nie wiecie ale… Jeśli Wasze firmy obsługiwane są przez księgowość lub biuro rachunkowe to w zasadzie jednym kliknięciem możecie dostać takie raporty nawet co miesiąc. Nie wiem czy za darmo czy każą Wam coś zapłacić – w końcu też muszą zarobić. Powiem tak: Gdy to piszę jest koniec roku i warto poprosić o takie raporty za rok poprzedni. Podsumuję tak jak poprzednio. Będziecie wiedzieć czy jest świetnie, czy po prostu prowadzicie sobie spokojny biznes czy właśnie toniecie…. Lucyna? Słyszałaś?

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Odwiedź spis artykułów o ceramice na naszej stronie
Spis artykułów - Kliknij!

więcej informacji można znaleźć na stronie

digitalfire.com

Udostępnij:

Like this:

Like Loading...
%d bloggers like this: