Warsztaty i szkolenia dla ceramików

pracownia ceramicznawyspa.pl

szkolenia indywidualne ceramika

Szkolenia indywidualne – ceramika

Krótki opis

Prowadzimy szkolenia indywidualne z zakresu ceramiki. Ponieważ potrzeby ceramików lub osób rozpoczynających swoją przygodę z ceramiką są bardzo różne zdecydowaliśmy się zaoferować ter rodzaj nauki. Wiemy też, że z różnych względów nauka grupowa bywa dla niektórych z nas mało skuteczna lub mało efektywna albo mało komfortowa. Możemy to zmienić.

Zakres

Przedmiotem szkolenia jest zakres zaproponowany przez uczestnika. W zasadzie, po uzgodnieniu jesteśmy w stanie opracować indywidualny zakres. To może być technika, której chcecie się nauczyć. Może być temat, który sprawia Wam największy problem.

Termin szkolenia :

Czas trwania dni: 1

Lokalizacja

Koszt: 150 PLN

Osoba prowadząca: Marcin J. Gajewski

Ilość miejsc: 1

Weekendowy wypał raku

Weekendowy wypał raku

Krótki opis

Nieustannie jesteśmy zafascynowani zmodyfikowaną ( amerykańską ) wersją techniki wypału raku. Wszystkich chętnych zapraszamy na spotkania. W zasadzie organizujemy je przez cały rok. Jeśli nie na świeżym powietrzu to „pod dachem”.

Zakres

Oprócz samej przyjemności wypału oczywiście szkolimy w zakresie techniki. Jest to nie tylko technika „raku” ale również pit fire, mlekowanie, żurkowanie, raugo, jak i wszystkie pozostałe… a jest ich na prawdę wiele. Można do nas przynieść własny biskwit ( po wcześniejszym umówieniu się ). Zapewniamy również możliwość zakupu „przetestownego”, solidnego biskwitu. Choć jak to w raku 100% gwarancji nigdy nie ma. Zapewniamy również szkliwa, pędzle i cały osprzęt niezbędny do wykonania wypału.

Termin szkolenia :

25 maja 2024

Czas trwania dni: 1

Lokalizacja

Koszt: 300 PLN

Osoba prowadząca: Kto z nas jest akurat mniej zajęty

Ilość miejsc: 6

Podstawy technologii ceramiki II

Podstawy technologii ceramiki II

Krótki opis

Warsztaty – Podstawy technologii ceramiki II – przeznaczone są dla osób związanych z ceramiką, które chciałyby poszerzyć swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną w tej dziedzinie. Kurs jest generalnie przeznaczony dla osób średnio zaawansowanych. Może się przydać zarówno osobom wytwarzającym ceramikę, osobom tworzącym pojedyncze dzieła, osobom prowadzącym warsztaty jak i każdemu, kto chce tworzyć ceramikę w sposób świadomy.

Zakres

Podstawowe właściwości fizyczne w ceramice: masa, gęstość, lepkość, rozszerzalność i kurczliwość… podstawy reologii czyli jak zachowują się glina, masy i szkliwa i dlaczego czy glina jest ciałem stałym czy bardzo gęstą cieczą? Podstawowe procesy w ceramice Masy ceramiczne co to jest glina i jej rodzaje ceramiczna masa plastyczna skład, rodzaje, właściwości, barwienie przygotowanie masy plastycznej suszenie masy plastycznej – sposoby, problemy, błędy i zapobieganie….. wilgotność powietrza a suszenie – czy i jak dmuchać na „glinę” skurcz masy ceramicznej – jak sprawdzić, jak policzyć wypał biskwitu – jak i czy to konieczne.. Podstawy technologii ceramiki szkliw Szkliwa – co to jest z punktu widzenia chemii i fizyki Rodzaje i skład szkliw Składniki szkliw i ich rola Barwa szkliwa transparentność, mat i krycie kolorem wzory Segera podstawy i wyjaśnienie koncepcji substancje szkłotwórcze topniki stabilizatory barwniki Przygotowanie szkliwa (konsystencja, gęstość, lepkość, czepność, trwałość) filtrowanie szkliwa, rodzaje i wielkości filtrów Co to jest flokulacja, deflokulacja, koagulacja – wykorzystanie zjawisk w ceramice Co to jest sedymentacja – wykorzystanie zjawisk w ceramice Co to jest dekantacja i jak może ceramikowi pomóc Terra sigillata – Co to? Po co to? Jak prawidłowo zrobić? Jak wykorzystać? Barwienie szkliwa Substancje barwiące ( o tlenkach i nie tylko), pigmenty, farby Dobór skurczu masy do skurczu szkliwa ( deformacje, pękanie ) Wypał procesy zachodzące w trakcie wypału temperatury wypału krzywe wypału – dlaczego są ważne Błędy, wady i zapobieganie przygotowanie masy szkliwienie wypał

Termin szkolenia :

w trakcie ustalania

Czas trwania dni: 3

Lokalizacja

Koszt: 1500 PLN

Osoba prowadząca: Marcin J. Gajewski

Ilość miejsc: 4

Wprowadzenie do ceramiki 1

Wprowadzenie do ceramiki

Krótki opis

Wprowadzenie do ceramiki – szkolenie i warsztaty mające na przekazanie informacji umożliwiających nabycie praktycznych podstaw do wykonywania prac ceramicznych na przyzwoitym poziomie.

Zakres

Wprowadzenie do Ceramiki: Przegląd ceramiki jako formy sztuki. Wyjaśnienie różnych rodzajów gliny. Przedstawienie podstawowych technik ręcznego formowania (szczypanie, tworzenie z wałeczków, budowa z płatów z płatów). Bezpieczeństwo i Higiena: Ważność bezpieczeństwa w pracowni ceramicznej. Prawidłowe obchodzenie się z gliną i narzędziami. Używanie indywidualnego sprzętu ochronnego (PPE). Wprowadzenie do Szkliwienia: Wyjaśnienie roli szkliw i ich zastosowania. Przedstawienie technik szkliwienia (zanurzanie, malowanie, natrysk). Środki ostrożności przy pracy ze szkliwami. Podstawy Obsługi Pieca Ceramicznego: Przegląd komponentów pieca. Załadunek i wyładunek pieca. Cykle wypału i kontrola temperatury. Omówienie cykli wypału i zakresów temperatur. Krzywe wypału i ich znaczenie dla właściwego wypalenia ceramiki Dzień 2 ( 6 godzin) Ćwiczenia z Technik Ręcznego Formowania: Praktyczne ćwiczenia szczypania, tworzenie z wałków i konstrukcji z płata. Tworzenie prostych form ceramicznych (kubki, miski, talerze). Ćwiczenia ze Szkliwienia: Uczestnicy szkliwią swoje ręcznie wykonane prace. Dyskusja na temat aplikacji szkliw i estetyki. Wprowadzenie do Ręcznego Kręcenia na Kole Garncarskim: Budowa koła garncarskiego. Przedstawienie technik centrowania i kręcenia. Praktyczne ćwiczenia na kole.

Termin szkolenia :

22-26 kwietnia 2024

Czas trwania dni: 5

Lokalizacja

Koszt: 1500 PLN

Osoba prowadząca: Marcin J. Gajewski

Ilość miejsc: 4

Tworzenie form i odlewanie ceramiki z form gipsowych

Tworzenie form i odlewanie ceramiki

Krótki opis

Tworzenie form i odlewanie ceramiki, formy gipsowe to temat, który wcześniej czy później dotknie każdego ceramika. Na warsztatach będziemy chcieli pokazać sposoby tworzenia prostych form jednoczęściowych jak i bardziej skomplikowanych form wieloczęściowych. Będziemy również pokazywać technikę i proces odlewania ceramiki w formach gipsowych.

Zakres

Formy gipsowe – tworzenie i odlewanie ceramiki z form Formy gipsowe to temat, który wcześniej czy później dotknie każdego ceramika. Na warsztatach będziemy chcieli pokazać sposoby tworzenia prostych form jednoczęściowych jak i bardziej skomplikowanych form wieloczęściowych. Będziemy również pokazywać technikę i proces odlewania ceramiki w formach gipsowych. Formy gipsowe – budowa Skupimy się na tworzeniu profesjonalnych form gipsowych do odlewania ceramiki. Warsztaty będą prowadzone przez mistrza formierza z długoletnią praktyką w zakresie tworzenia form dla ceramiki użytkowej i kaflarstwa. Wyjaśnione zostaną wszystkie podstawowe pojęcia i sposoby budowy form zarówno jedno jak i wieloczęściowych. Zaprezentowane będą sposoby tworzenia form matek i form roboczych. Formy gipsowe – odlewanie​ Wyjaśnimy procesy związane z odlewaniem. Przygotowanie masy lejnej o odpowiednich parametrach. Pokazane zostaną praktyczne aspekty odlewania z form oraz najczęściej popełniane błędy. Formuła​ Warsztaty organizujemy w postaci dwudniowego, weekendowego szkolenia. Zgłoszenia Jeśli komuś z jakiś względów nie odpowiada również prosimy o kontakt w celu ustalenia kolejnego terminu szkolenia. Prosimy również o podanie swoich preferencji. Postaramy się zaproponować terminy, które będą bardziej odpowiednie.

Termin szkolenia :

11-12 maja 2024 (sobota-niedziela)

Czas trwania dni: 2

Lokalizacja

Koszt: 950 PLN

Osoba prowadząca: Zbyszek Andrzejewski

Ilość miejsc: 6

Masz problem? Szukasz porady?

  • Odkryj magię ceramiki! Zapraszamy do Ceramicznawyspa.pl – miejsca, gdzie pasja spotyka kreatywność.
  • Dołącz do naszych warsztatów i kursów, aby zgłębić tajniki sztuki ceramiki.
  • Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym entuzjastą, czy doświadczonym artystą, nasze szkolenia dostosowane są do każdego poziomu umiejętności.
  • Poznaj sekrety formowania, szkliwienia i wypalania, tworząc własne, unikatowe dzieła.
  • Nie przegap szansy na rozwijanie swoich zdolności w inspirującej i wspierającej atmosferze. Zarezerwuj miejsce już dziś i dołącz do wspólnoty miłośników ceramiki.
  • Twoja ceramiczna przygoda zaczyna się tutaj!