Może to wiecie albo nie.. Technika ceramiczna Raku nie jest techniką chińską. Wywodzi się z Japonii. Ma swoje korzenie w XVI wieku. Założycielem rodziny Raku, która wypracowała tę technikę, był Chōjirō. Współpracował on z mistrzem ceremonii parzenia i picia herbaty, Sen no Rikyū (1522–1591)1.
Raku to unikalny rodzaj ceramiki formowanej ręcznie i wypalanej w niskiej temperaturze. Technika ta była wykorzystywana do tworzenia czarek do ceremonii picia herbaty1.
Tradycja ta jest kontynuowana do dziś przez kolejne pokolenia rodziny Raku. W 2019 roku Kichizaemon Raku z piętnastego pokolenia przekazał zwierzchnictwo rodziny swojemu starszemu synowi, Kichizaemonowi XVI1.
Zachęcam do zapoznania się z tą fascynującą techniką i odkrycia, jak współczesni artyści kontynuują tę starożytną tradycję.
Ceramika Raku może nie być tak znana jak inne wyroby ceramiczne, ale ma bogatą i fascynującą historię, która sięga XVI-wiecznej Japonii. Pierwotnie stworzona do ceremonii parzenia herbaty, ceramika Raku jest obecnie używana do różnych funkcji i jest uwielbiana zarówno przez artystów, jak i entuzjastów ze względu na swój unikalny proces i charakterystyczny wygląd. W tym artykule zagłębimy się w historię ceramiki Raku, zbadamy jej piękną estetykę i pokażemy, dlaczego ta forma sztuki jest obowiązkowa dla każdego zainteresowanego ceramiką. Dołącz do nas w tej podróży przez świat ceramiki Raku.
Tworzenie ceramiki raku w oryginalnej japońskiej wersji to proces, który kładzie duży nacisk na intuicję, prostotę oraz harmonię z naturą. Oparta na tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie, technika raku została opracowana głównie dla ceremonii przygotowywania i celebrowania picia herbaty.
Niestety obecnie “raku” wykonujemy w tzw. wersji amerykańskiej. Szybko, szybko, kolorowo 🙂 .. i oto kroki, które oddają ducha tej wyjątkowej formy sztuki ceramiki obecnie wyglądają tak:
Tradycja raku podkreśla unikatowość i nietrwałość piękna, co znajduje odzwierciedlenie w filozofii wabi-sabi. Każdy krok procesu jest ważny i pełen uwagi, co sprawia, że ceramika raku jest nie tylko sztuką użytkową, ale również drogą do głębszego zrozumienia natury i siebie.
Obecna wersja: byle szybciej do domu i zdjęcia na facebook lub instagram 🙂
Pomocne źródła informacji i trochę obfitsze opisy:
Estrady 76A
01-931, Warszawa Bielany
© Ceramicznawyspa.pl 2018-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone
To provide the best experiences, we and our partners use technologies like cookies to store and/or access device information. Consenting to these technologies will allow us and our partners to process personal data such as browsing behavior or unique IDs on this site and show (non-) personalized ads. Not consenting or withdrawing consent, may adversely affect certain features and functions.
Click below to consent to the above or make granular choices. Your choices will be applied to this site only. You can change your settings at any time, including withdrawing your consent, by using the toggles on the Cookie Policy, or by clicking on the manage consent button at the bottom of the screen.