Właściwie nie znam ceramika, który nie potrzebował nigdy wysuszyć gliny przed wypaleniem biskwitu ‘na wczoraj’. Stąd kilka zdań na ten temat. Nie ma chyba nic bardziej frustrującego niż wyrzucenie fajnego wyrobu tylko dlatego, że połamał się lub powyginał podczas suszenia. Warto poświęcić czas i wysiłek, aby chronić swoją pracę, w trakcie wysychania. Dobrze wyschnięty wyrób to więcej niż połowa sukcesu.
Proces suszenia wyrobu w ceramice jest procesem specyficznym. Nie chodzi tu tylko o pozbycie się wody do zawartości kilku procent w masie wyrobu ale także ( co jest równie ważne) do zachowania jego niezmienionego kształtu i struktury materiału. Proces suszenia gliny jest dla niej bardziej stresujący niż jej późniejsze wypalanie! Aby próbować przyśpieszyć proces musimy dokładnie zrozumieć zjawiska zachodzące w glinie podczas jej suszenia. Wstępne rozważania (dla niecierpliwych, poniżej…) zostaną rozwinięte w kolejnych artykułach. Opiszemy tam procesy wiązania wody przez glinę, proces schnięcia powierzchniowego, dyfuzję wody w materiale. Omówimy również wpływ temperatury, ciśnienia, prędkości przepływu powietrza, itp. na proces schnięcia. Proces pozbywania się wody krystalicznej opiszemy w rozwinięciu tematu wypału biskwitu.
Nierówne suszenie może prowadzić do rozdzielenia się materiału na połączeniach, zakrzywionych powierzchniach lub ostrych krawędziach. Niektóre rodzaje gliny oraz niektóre kształty są bardziej wrażliwe na te naprężenia niż inne. Zapewnienie równomiernego suszenia prawie zawsze chroni pękaniem i późniejszymi ‘wystrzałami’ podczas wypału. Nie można winić gliny za ‘bycie wredną’.Poddaje się ona wielu fizycznym i chemicznym zmianom od stanu mokrej gliny do szkliwionego, wypalonego i wykończonego elementu. Zrozumienie procesu suszenia gliny jest nieocenioną wiedzą. Pozwala ona chronić swoją pracę przed przyszłymi pęknięciami, wypaczeniami I zniszczeniem.
Jeśli ten artykuł wydał Ci się interesujący albo pomógł zrozumieć proces – rozważ proszę wsparcie naszego przedsięwzięcia. Pragniemy dzielić się nie tylko naszą wiedzą alei doświadczeniem praktycznym. Chcemy się wspólnie rozwijać i dalej pisać.