Używany piec do ceramiki - jak wybrać, jak kupić, jak uniknąć problemów

Używany piec do ceramiki - jak wybrać, jak kupić, jak uniknąć problemów

Dawno nie pisałem ale to wina mojego niespodziewanego zaangażowania w prowadzenie warsztatów ceramicznych. Taka działalność choć niemiłosiernie wyczerpująca daje olbrzymią radość i satysfakcję. Pozwala na kontakt z innymi ceramikami. Umożliwia wymianę doświadczeń. Co chyba najważniejsze pozwala poznać specyficzne problemy, na które ceramicy natrafiają w swojej codziennej praktyce. Jest szczęśliwie chwila oddechu. Można o czymś napisać…używany piec do ceramiki – jak bezpiecznie kupić

Drogie koleżanki ceramiczki i koledzy ceramicy. Zwracam się do Was z pewną przestrogą. Otóż, uważajcie kupując używane piece ceramiczne – zwłaszcza te z nieznanego Wam źródła!!!
Rozumiem chęć zakupu używanego pieca. Jest tańszy. Nie jestem przeciwnikiem pieców używanych. Z pośród moich pieców dwa zostały zakupione jako używane i jestem z nich bardzo zadowolony. Ale….
Jeśli nie potraficie ( a w większości przypadków, uwierzcie – nie potraficie ) ocenić w jakim te piece są stanie skontaktujcie się z fachowcem!!!

Skąd ten temat?

To, że ostatnio rzadko pojawiam się na grupie wynika z natłoku prac do wykonania. Niemniej jednak jestem w stałym kontakcie z ceramikami, którzy na co dzień uczestniczą aktywnie w wymianie informacji. Piszą i dzwonią do mnie również bliżsi i dalsi znajomi ( a czasem wręcz nieznajomi ) z prośbą o poradę lub choćby wskazanie kto mógłby pomóc.  Jak wiecie ( albo nie ) ostatnio utworzyłem nowy czat o piecach ich zakupie, sprzedaży i związanych z tym problemach. Wynikło to stąd, że sam poszukiwałem kolejnego pieca i analizowałem i sondowałem rynek. Zwróciłem też uwagę na coraz to dziwniejsze, nikomu nie znane firmy oferujące dziwne piece w dziwnych cenach. I jeszcze bez konkretnych informacji przestrzegałem….

Co więc się wydarzyło?

Ponieważ na piecach znam się trochę porównywałem różne oferty i rozmawiałem z ludźmi, którzy zajmują się ich serwisem. Nie dlatego, że nie umiem ocenić parametrów poszczególnych urządzeń. Dlatego, że mimo iż posiadam pieców kilka to jeszcze nie daje mi wiedzy o statystycznym zachowaniu pieców poszczególnych producentów. To wie tylko niezależny serwis!!! To serwis będzie Wam naprawiał używany piec do ceramiki. Pamiętajcie!!! nie ważne jak piec się prezentuje!!! Ważne czy i jak działa!!!

Moje rozmowy z serwisantami

Pisałem, że jeśli nie potraficie ( a w większości przypadków, uwierzcie – nie potraficie ) ocenić w jakim te piece są stanie skontaktujcie się z fachowcem!!! Nie pisałem tutaj o sobie!!! Znam się na tym ale… nie zajmuję się zawodowo naprawą używanych pieców do ceramiki. Są ludzie, którzy to robią i mają na co dzień do czynienia z awariami i ich naprawami!!! Oni mają zarówno długoletnie jak codziennie nowo nabywane doświadczenie…

Aby posłużyć się przykładem… Jeśli chcemy kupić używany samochód przeważnie prosimy o radę lub asystę osobę, która ma doświadczenie w późniejszej ich naprawie. Przeważnie zaprzyjaźnionego lub zaufanego mechanika samochodowego. Dlaczego nie robimy tego kupując używanego pieca do ceramiki?

Dlaczego o tym piszę

W wyniku moich rozmów z serwisantami dowiedziałem się, że ostatnio wzrosła dramatycznie ilość zgłoszeń serwisowych dopiero co kupionych używanych pieców do ceramiki. W wyniku naszych rozmów i po wstępnych szacunkowych kalkulacjach okazało się, iż serwis ( przywrócenie do życia ) takich pieców to często kwota, która w połączeniu z ceną zakupionego pieca jest wyższa niżby zakupić nowy fabrycznie piec!!!

Podsumowanie

Korzystajcie z rad osób, które profesjonalnie zajmują się serwisem jeśli planujecie kupić używany piec do ceramiki!!!

 

Uwagi

Chciałbym jeszcze raz podkreślić. Nie mam nic przeciwko zakupowi używanych pieców do ceramiki!!! Sam kupiłem i jestem z nich zadowolony!!! Jest przeważająca liczba uczciwych ludzi, którzy z różnych względów sprzedają piece do ceramiki i robią to uczciwie. Ale oszustwa zdarzają się coraz częściej – to nie moja wiedza, to ostrzeżenie serwisantów!!!

Na koniec prośba - choć nietypowa

Wiem, że ostatnio zdarzyło się kilka przypadków wykorzystania niewiedzy, dobroduszności i uczciwości ceramików, którzy kupili używany piec do ceramiki. Rozumiem, że będąc w takiej sytuacji nikt nie marzy o tym aby się podzielić tym jak został oszukany. Jednak mam wielką prośbę!!! Dzielcie się takimi informacjami w grupie!!! To nie tak, że byliście naiwni… Byliście uczciwi ale zostaliście oszukani!!! Pomóżcie innym uniknąć kosztownego błędu!!!

Używany piec do ceramiki - jak kupić by uniknąć problemów?

Rozważnie….

Korzystająć z profesjonalnych rad serwisów

podstawy technologii ceramiki

WEJDŹ O POZIOM WYŻEJ

Podstawy technologii ceramiki....

To prostsze niż myślisz....

Zapraszamy na warsztaty podstaw technologii ceramiki. Dowiesz się więcej zarówno o tym co robić ale i jak i dlaczego!!!

Podstawy technologii ceramiki