Sporządzanie własnych receptur powinniśmy zacząć od przeanalizowania tego co zostało już opublikowane. Mamy kilka tysięcy lat doświadczeń 🙂 . Mamy, w końcu pracę dziesiątków tysięcy ludzi, którzy czasami całe życie pracowali nad stworzeniem ciekawych receptur. Czasami nie warto po raz kolejny wymyślać koła lub żarówki 🙂 Jednocześnie łatwiej jest nam zmodyfikować czyjąś recepturę adaptując ją do własnych potrzeb niż wymyślić własną 🙂 . Rozpoczęcie pracy ze szkliwami od modyfikacji innych receptur ma jeszcze jedną zaletę. Możemy od razu uzyskać jakiś efekt ponieważ to zmotywuje nas pozytywnie. Łatwiej się zaczyna gdy unikamy nieustannych rozczarowań :).

tlenki w ceramice - receptury

Receptury

Tutaj będziemy publikować receptury szkliw ceramicznych. Będę się w miarę możliwości starać sprawdzić ich przydatność i wiarygodność w praktyce bo to podstawa!. Nie wszystkie bowiem publikowane receptury są do odtworzenia ze względu na brak informacji na temat ich krzywych wypału. Zacznę od publikacji receptur sprawdzonych i miło by było gdyby ktoś również spróbował je sprawdzić i opublikować swoje doświadczenia. W tej dyscyplinie ilość wariantów jest nieskończona!!! Wiadomo, każdy kto ‘wymyśli’ własne szkliwo chce jak najdłużej można utrzymać recepturę w tajemnicy 🙂 . W końcu słuszne jest, że jeśli się napracował to zasługuje aby jego praca przyniosła mu jak największe korzyści..

Źródła informacji o szkliwach

Dość interesującym zasobem informacyjnym o szkliwach jest portal – glazy.org , do odwiedzenia którego serdecznie zachęcamy.