Grupa - kilka uwag

Kilka lat temu, gdy w burzliwych okolicznościach powstawała ta grupa celem jej było stworzenie takiego miejsca, gdzie można by w przyjaznej atmosferze pomagać sobie we wzajemnym rozwoju umiejętności., wymieniać się doświadczeniami i zgłębiać przepastne obszary ceramiki.

Refleksja....

Obserwując to co dzieje się czasem na forum naszła mnie pewna refleksja. Otóż ceramika to bardzo specyficzny rodzaj sztuki i/lub rzemiosła. Aby stworzyć coś wartościowego potrzebne jest nie tylko kreatywne podejście ale w miarę podążania ścieżką rozwoju niezbędne jest również posiadanie pewnej wiedzy z zakresu nazwijmy to technologii. Wszak nasze dzieło nie kończy się na wykonaniu glinianego cuda ale potrzebne jest jego prawidłowe wypalenie, zdobienie, wykończenie. Tu niestety potrzebne jest pewne (przynajmniej) minimum wiedzy technicznej i zrozumienie wielu procesów technologicznych .

...a no właśnie....

Oczywistym jest, że jak napisał Andrzej Saramonowicz – „…technika z nikogo jeszcze nie uczyniła artysty. Ona może pomóc duszy ale jej nie zastąpi”. Niemniej jednak, a w przypadku ceramiki widać to szczególnie, brak wiedzy i techniki może skutecznie uniemożliwić duszy artysty tworzenie tego co dusza zapragnie. Nieprawdaż..?

...o grupie...

Ta grupa jest grupą stosunkowo niewielką w porównaniu do innych grup ceramicznych. Takie zresztą było ( i jest ) założenie. I to jest jej siła. Niemniej jednak, uwierzcie jest tu z nami wielu ludzi, których ogromna wiedza i wielkie doświadczenie pozwala na rozwiązywanie wielu problemów związanych z procesem tworzenia ceramiki. Korzystajmy z tego. Postarajmy się nie trywializować zagadnień. Dajmy sobie szansę na zdobycie wiedzy. Pytajmy ale…. w taki sposób aby się czegoś dowiedzieć a nie aby ktoś rozwiązywał nasze kolejne problemy za nas….

...różnorodność...

Grupa jest bardzo różnorodna. Zróżnicowanie dotyczy wielu aspektów. Przynależność do poszczególnych kategorii jest bardzo płynna. Są tu ludzie o różnym poziomie wiedzy i doświadczenia. Są ceramicy amatorzy, rzemieślnicy i artyści. Są osoby, które utrzymują się z ceramiki i osoby, które traktują to jako hobby. Są osoby w różnym wieku. Dość wspomnieć, że pomiędzy najmłodszym i najstarszym członkiem grupy jest ponad 50 lat różnicy wieku i tyleż lat doświadczenia w ceramice! W przypadku niektórych ich silną stroną jest wiedza technologiczna inni posiadają niezwykły dar tworzenia kształtu i formy. Są technolodzy, projektanci, formierze, garncarze, rzeźbiarze….i Bóg jeden wie kto jeszcze. Są, w końcu osoby, które po roku lub dwóch latach doświadczeń z ceramiką i kilku podstawowych kursach otwierają pracownie i próbują swych sił ucząc innych… 

...żeby było miło...

Korzystajmy mądrze z różnorodności…. Ale zachowujmy pewien dystans… Nie warto się kopać z koniem…. Postarajmy się wzajemnie aby (generalnie) było miło. Pomagajmy sobie wzajemnie odpowiadając na pytania ale z założeniem, że w grupie znajdują się ludzie, którzy w niektórych dziedzinach wiedzą więcej od nas! Na prawdę tak jest! Niech to nas nie zniechęca! To jest wartość a nie problem!

... podsumowanie a właściwie wstęp..

I teraz.. W nagrodę… Dla tych co dali radę doczytać do końca wytłumaczę po co ta gadka. Otóż moim zdaniem ( a mam taką nadzieję ) możemy się wiele od siebie wzajemnie nauczyć niezależnie od poziomu naszej obecnej wiedzy. Po to ta grupa. Nie warto wzajemnie się niszczyć lub bezsensownie konkurować. Wszak to ma być fajna grupa: Ceramika, wzajemne wsparcie dla ceramików życzliwych dla siebie….

..dodatkowo

…jako administratorzy staramy się dostarczyć Wam różnych informacji i wiedzy pozwalającej w sposób rozsądny prowadzić firmy ceramiczne. Też nie wiemy wszystkiego, Tego nikt nie wie. Jeżeli napotkacie problem, którego rozwiązanie sprawia Wam trudności… po prostu napiszcie. Ktoś z grupy na pewno postara się pomóc.

..i pewna konkluzja

…zawsze pamiętajmy!!! Ta grupa da się ulepszyć. Wszystko zależy od uczestników. Smutne byłoby gdyby to przedsięwzięcie umarło lub powoli zdychało. Jest w końcu tyle wiadomości, którymi można się podzielić i tyle pytań, które można zadać. Korzystajmy więc. W grupie siła!!!

Jak zwykle zachęcam do zapoznania się z pozostałymi artykułami dostępnymi Tu