Formy gipsowe - tworzenie i odlewanie ceramiki z form

Formy gipsowe to temat, który wcześniej czy później dotknie każdego ceramika. Przymierzamy się do warsztatów formierskich. Tematem będzie tworzenie form. Na warsztatach będziemy chcieli pokazać sposoby tworzenia  prostych form jednoczęściowych jak i bardziej skomplikowanych form wieloczęściowych. Będziemy również pokazywać technikę i proces odlewania ceramiki w formach gipsowych.

Formy gipsowe - budowa

Skupimy się na tworzeniu profesjonalnych form gipsowych do odlewania ceramiki. Warsztaty będą prowadzone przez mistrza formierza z długoletnią praktyką w zakresie tworzenia form dla ceramiki użytkowej i kaflarstwa. Wyjaśnione zostaną wszystkie podstawowe pojęcia i sposoby budowy form zarówno jedno jak i wieloczęściowych. Zaprezentowane będą sposoby tworzenia form matek i form roboczych.

Formy gipsowe - odlewanie

Wyjaśnimy procesy związane z odlewaniem. Przygotowanie masy lejnej o odpowiednich parametrach. Pokazane zostaną praktyczne aspekty odlewania z form oraz najczęściej popełniane błędy.

Formuła

Warsztaty chcemy zorganizować w postaci dwudniowego, weekendowego szkolenia. Przewidywany termin to 16-17 marca 2024.

Zgłoszenia

Jeśli komuś z jakiś względów nie odpowiada również prosimy o kontakt w celu ustalenia kolejnego terminu szkolenia. Prosimy również o podanie swoich preferencji. Postaramy się zaproponować terminy, które będą bardziej odpowiednie. 

Uwaga

Traktujemy te warsztaty jako dobry punkt wyjścia dla kolejnych, organizowanych przez nas warsztatów z zakresu szkliwienia i wypalania ceramiki. Wspomniane warsztaty będą zawierać program zajęć z zakresu szkliwienia przez malowanie, zanurzanie, polewanie i natrysk oraz różne techniki wypału.

formy gipsowe