Tlenki w ceramice – tlenek ołowiu i pochodne

Tlenki w ceramice – tlenek ołowiu i pochodne

Suplement do artykułu o tlenkach w ceramice ( ołów i pochodne).

Jak zapewne wszyscy zauważyli w swoim poprzednim artykule pominąłem tlenki ołowiu ( i pochodne). Po co ten artykuł? Otóż, wymogi bezpieczeństwa pozbawiają nas obecnie możliwości wykorzystania tego bardzo użytecznego tlenku. Okazuje się jednak, iż jego kontrolowane użycie w specyficznych warunkach nie musi być wcale takie niebezpieczne!. Zdecydowałem sie dopisać coś na ten temat czytając ostatnio posty Tim’a Thorntona, które ukazały się na jego forum ( adres strony autora : www.tim-thornton.com, adres posta: https://www.instagram.com/p/BxInjl6gjMK/ ).

Dostałem od autora ( za co wielkie dzięki ) zgodę na jego wykorzystanie w swoim tekście co niniejszym z przyjemnością czynię . Post warto przeczytać bo rzuca nowe światło na postępowanie z ołowiem. Okazuje się, że są sposoby i możliwości jego bezpiecznego wykorzystania w ceramice. To o tyle ważna wiadomość, że jeszcze do niedawna znaczna część szkliw zawierała tlenki ołowiu ze względu na jego bardzo dobre cechy. Majolika ze szkliwem ołowiowo cynowym odgrywała wielką rolę w ceramice. Ogromna część ceramiki od czasów renesansu w Europie Już w XVIII wieku w Polsce, w Warszawie – Belweder Wolfa, Nieborowie.

Trochę o tlenkach ołowiu

Tlenki ołowiu do niedawna były jednym z ważniejszych dodatków i komponentów szkliw.. Dwie substancje: Pb3O4 –zwana potocznie minią oraz PbO – zwana potocznie glejtą.

Generalnie tlenki zasadowe cynku, magnezu, wapnia, sodu, miedzi, żelaza, manganu, strontu, baru pełnią w szkliwach rolę topników. Do nich należy również tlenek ołowiu – do niedawna powszechnie wykorzystywany zwłaszcza w szkliwach niskotemperaturowych. Do niedawna ( początek XX w ) wykorzystywano bardzo niebezpieczną metodę posypywania wilgotnych wyrobów minią lub glejtą. Od wczesnych lat 40-50 ubiegłego wieku została ona ( szczęśliwie) bardzo mocno ograniczona. Metoda natrysku szkliwem z dodatkiem tlenku ołowiu również stanowi olbrzymie zagrożenie. To szkodliwość pyłów i mgieł. Dochodzi jeszcze szkodliwość oparów tlenku ołowiu podczas wypalania przedmiotów.

Przejdźmy jednak do artykułów:

Ołów w warsztacie ceramika

Artykuł zostanie przesłany bezpłatnie na adres właściciela konta po autoryzacji!
Jednocześnie informujemy, iż subskrybenci otrzymują artykuły
w całości i dużo wcześniej niż one są publikowane na stronach

zobacz nas na:

Więcej postów..

Gdzie to hasło?

Zaloguj się  proszę !