Tlenki w ceramice – tlenek ołowiu i pochodne
Suplement do artykułu o tlenkach w ceramice ( ołów i pochodne).
Jak zapewne wszyscy zauważyli w swoim poprzednim artykule pominąłem tlenki ołowiu ( i pochodne). Po co ten artykuł? Otóż, wymogi bezpieczeństwa pozbawiają nas obecnie możliwości wykorzystania tego bardzo użytecznego tlenku. Okazuje się jednak, iż jego kontrolowane użycie w specyficznych warunkach nie musi być wcale takie niebezpieczne!. Zdecydowałem sie dopisać coś na ten temat czytając ostatnio posty Tim’a Thorntona, które ukazały się na jego forum ( adres strony autora : www.tim-thornton.com, adres posta: https://www.instagram.com/p/BxInjl6gjMK/ ).
Dostałem od autora ( za co wielkie dzięki ) zgodę na jego wykorzystanie w swoim tekście co niniejszym z przyjemnością czynię . Post warto przeczytać bo rzuca nowe światło na postępowanie z ołowiem. Okazuje się, że są sposoby i możliwości jego bezpiecznego wykorzystania w ceramice. To o tyle ważna wiadomość, że jeszcze do niedawna znaczna część szkliw zawierała tlenki ołowiu ze względu na jego bardzo dobre cechy. Majolika ze szkliwem ołowiowo cynowym odgrywała wielką rolę w ceramice. Ogromna część ceramiki od czasów renesansu w Europie Już w XVIII wieku w Polsce, w Warszawie – Belweder Wolfa, Nieborowie.
Trochę o tlenkach ołowiu
Tlenki ołowiu do niedawna były jednym z ważniejszych dodatków i komponentów szkliw.. Dwie substancje: Pb3O4 –zwana potocznie minią oraz PbO – zwana potocznie glejtą.
Generalnie tlenki zasadowe cynku, magnezu, wapnia, sodu, miedzi, żelaza, manganu, strontu, baru pełnią w szkliwach rolę topników. Do nich należy również tlenek ołowiu – do niedawna powszechnie wykorzystywany zwłaszcza w szkliwach niskotemperaturowych. Do niedawna ( początek XX w ) wykorzystywano bardzo niebezpieczną metodę posypywania wilgotnych wyrobów minią lub glejtą. Od wczesnych lat 40-50 ubiegłego wieku została ona ( szczęśliwie) bardzo mocno ograniczona. Metoda natrysku szkliwem z dodatkiem tlenku ołowiu również stanowi olbrzymie zagrożenie. To szkodliwość pyłów i mgieł. Dochodzi jeszcze szkodliwość oparów tlenku ołowiu podczas wypalania przedmiotów.
Przejdźmy jednak do artykułów:
Ołów w warsztacie ceramika
Spis postów
- Ceramiczny sklep na faceboku – jak zrobić?
- Porcelana, porcelit, kamionka – klasyfikacja
- Gdy naczynia przeciekają
- Program szkoleniowy – mentoring
- O szkliwieniu..inaczej..deflokulacja
- O szkliwieniu inaczej – podstawy
- Atmosfera pieca podczas wypału ceramiki
- Tlenki w ceramice – tlenek ołowiu i pochodne
- Tlenki w ceramice – podstawy
- Krzywa wypału – podstawy
- Biskwit jak i dlaczego.
- Kolorowanie wyrobów z gliny
- O suszeniu suchym powietrzem
- Stożkowanie gliny na kole
- Pomiary temperatury w piecu
- O stożkach (prawie) bez geometrii 🙂
- Procedury suszenia gliny cz.III
- Suszenie wyrobów z gliny cz.II
- Proces suszenia wyrobów z gliny
- Zanieczyszczenia powietrza w ceramice
- Opis procesu wypału ceramiki
- Wzdęcia ( bloating) – przyczyny, zapobieganie
- Kilka uwag w sprawie podłączenia pieca ceramicznego
- Błędy, przyczyny, zapobieganie
- Technika
- Pomysły!!!
- Receptury, notatki …
- Spis artykułów
- Techniki ceramiczne
- Technologia
- Blog techniczny